Položila jste v podstatě řečnickou otázku a partner vás překvapil negativní odpovědí? Nejste první, ani poslední, se kterou partner u porodu nebude :). To nic. Hlavně nesmutnit, zvednout hlavu a vymyslet plán, „jak si to udělat hezký“ :). Zažeňte myšlenky typu „Je to přeci nefér, že tam se mnou nechce být.“, „Je to zrada!“. Trend dnešní doby, že tatínci chodí k porodu, je fajn, když jste o tomto společném zážitku přesvědčeni oba, ale pokud si partner není jistý, není to opravdu vhodné, aby s vámi chodil. Věřte nebo ne, mohl by vám i zavazet. Zkuste to vzít tak, že tato situace zkrátka nastala a vy se musíte zařídit jinak :).
Ať už byl jeho důvod pro tuto odpověď jakýkoli, buďte ráda, že byl upřímný a svou nejistotu projevil. Vedle sebe byste měla v těchto chvílích mít hlavně oporu. Můžete tohle téma zkusit s partnerem ještě otevřít a možná zjistíte, že jeho nejistota pramenila pouze z nedostatku informací nebo nízkého sebevědomí, které mu můžete zvednout sama nebo jej například přesvědčí návštěva předporodního kurzu, kde porodní asistentky ochotně odpovídají i na dotazy tatínků. Někdy může partnerovi pomoci pouze komunikace a ujištění o tom, že on je TEN, kdo vás umí nejlépe podpořit v těžkých momentech. Zkuste to v klidu probrat, ale nepřesvědčujte partnera a nenuťte ho.
Pokud partner definitivně odmítl svou účast, a vy cítíte, že ve vašich očích hrdinsky klesl, můžete to vzít tak, že jeho přiznání je vlastně taky určitý druh odvahy. Je spousta mužů, kteří k porodu jít nechtějí, ale bojí se to své partnerce říct a ve finále porod akorát zkomplikují, protože způsobují rodící mamince stres.
NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY, PROČ MUŽI K PORODU NECHTĚJÍ
Jsou muži, kteří se při pohledu na krev sunou k zemi – tohle je zrovna jeden z pádných důvodů, kvůli kterému byste měla nepřítomnost u porodu partnerovi odpustit. Není totiž nic horšího, než když se v bolestech musíte strachovat ještě o omdlévajícího a zničeného tatínka. Potom jsou tací, kteří způsobují ve vypjatých situacích paniku a stres i nezúčastněným pozorovatelům, což asi taky nebude to, co byste při kontrakcích chtěla řešit. Dále mohou ale přijít důvody, se kterými se například já již úplně ztotožnit nemůžu – jde o partnerovy obavy o sexuální život po porodu. Pokud nechce jít muž k porodu proto, aby neviděl něco, co by mu mohlo ženu jakkoli znechutit, je to pro mě sice dost nepochopitelné, ale bohužel i tyto důvody od muže můžete slyšet. V tomto okamžiku záleží jen na vás, jestli partnerův důvod pochopíte, nebo budete chtít, aby zkusil například vyhledat odbornou pomoc, protože je pro vás přirozené, aby byl u porodu s vámi (záleží pouze na vás, vašem vztahu a kompromisech obou z páru).
ŘEŠENÍ: K porodu nemusí jít pouze partner!
Možná vás to ani nenapadlo, ale k porodu s vámi může jít prakticky kdokoli. Hned po tatíncích jsou nejčastější parťáci u porodu například kamarádky, maminky (skoro babičky) nebo sourozenci rodící maminky. U porodu dokonce nemusíte být jen ve dvou. Některé porodnice povolují i 2 lidi u porodu.
Jedno místo většinou zabere právě příbuzný nebo blízký a to druhé osobní porodní asistentka nebo dula, která s maminkou spolupracuje i po dobu těhotenství. Určitě tedy můžete zůstat v klidu, zbytečně nevystavovat svého partnera nepříjemným situacím a začněte přemýšlet nad tím, kdo je pro vás ta správná volba :).