Snazší porod? Proč ne!

Jestli jste na tom jako já, tak určitě zkoumáte všechny možné varianty toho, jak mít rychlejší, snazší a pokud možno, bezbolestný porod :).  Jednou z pomůcek, kterou jste jistě našly, je právě ta, o které bude tento článek - balónek určený k předporodní přípravě a k trénování pánevního dna po porodu. Vzhledem k tomu, že výrobců je více (např. Aniball, Epino), budu používat univerzální název „BALÓNEK“.

K čemu balónek slouží?

Tato pomůcka je určena k předporodní přípravě a k trénování a zpevňování svalů pánevního dna po porodu.
Jako předporodní pomůcka snižuje riziko nástřihu nebo poranění hráze při porodu cvičením porodních cest na průchod hlavičky miminka. Pomáhá pochopit ženě, jaké svaly jsou při rození miminka potřeba zapojit, a tím významně zkracuje 2. dobu porodní.  Nanečisto si můžete vyzkoušet více poloh pro porod. Balónek se může používat až po ukončeném 36. týdnu těhotenství, a aby bylo používání úplně bezpečné, je třeba dbát všech pokynů, které výrobci uvádějí.

O balónku jsem od začátku těhotenství věděla, nebyla jsem si ale jistá, jestli jej používat nebo ne. Své gynekoložky jsem se zeptala na názor na něj. Nejdříve vůbec nevěděla, o čem mluvím a následně mi řekla, že je to nesmysl, za který vyhodím peníze, a nepomůže. Celou debatu ukončila větou: „Dřív ženský taky rodily bez toho a zvládly to.“, čímž mě trochu nalomila, abych se začala pídit po recenzích, protože bych od ní spíš čekala odbornější odpověď, a ne „zaprděnou“ odpověď bez jakéhokoli profesního zájmu o věc.

Až do návštěvy předporodního kurzu, v porodnici, kde jsem plánovala rodit, jsem nebyla o pořízení balónku přesvědčená, ale šla jsem se zeptat porodní asistentky, jestli je to opravdu taková blbost, jak říká má gynekoložka, nebo tomu mám přeci jen dát šanci. Odpověď mi udělala radost, protože tím potvrdila můj pocit. S kolegyněmi se prý ptají všech maminek, jestli balónek v těhotenství používaly, a může tedy jen doporučit - prý většina maminek, které měly jen lehké poranění, nebo nebyl vůbec nástřih hráze potřeba, balónek používaly. Zkušenost ženy, které denně rukama projde taková spousta maminek, byla pro mě přesvědčivá.

Strach z nástřihu hráze byl pro mě ale až druhotný důvod, proč jsem chtěla balónek pořídit. Hlavním důvodem, proč jsem jej chtěla, bylo ujištění se, že budu vědět, jak tlačit, až přijde na „věc“. Zdá se to možná někomu vtipné, je to přeci úplně přirozené, tělo ví, co má dělat, ale prý to tak není vždycky a některé maminky zkrátka ve finále neví, jak na to. Z části je to dáno samozřejmě vyčerpáním a možná i stresem z dané situace, ale občas se tělo zablokuje a nechce pomoct, v tomto momentu přichází na řadu hlava, která musí dobře vědět, co dělat.

Za mě, určitě balónek doporučuji. Psychicky mi pomohl na jedničku a potom se ukázalo, že nejen psychicky ;). Na třetí zatlačení byla malá venku a poranění bylo spíš odřeninka, kterou jsem ani necítila :).

#zkusenost