Porodní plán

Pro některé z nás, je sestavování porodního plánu zbytečná práce a vysnívání si něčeho, co nejde zařídit, a pro některé je to jediná věc, která je drží v klidu pro den „D“. Záleží samozřejmě pouze na vás a na vaší následné komunikaci s personálem dané porodnice.

Já to mám například tak, že když si předem maluju scénář, a skutečnost potom nejde podle plánu, akorát mě to rozhodí a znervózní. Takže jsem si mohla například studovat a zamilovat si porod do vody a říct si, že tak i svoje miminko přivedu na svět, ale kdyby mi, po příjezdu do porodnice, řekli, že porodní sál s vanou zrovna není volný, nastala by panika, kterou jsem si nechtěla připustit. Proto jsem o porodním plánu nechtěla vůbec přemýšlet. Nechám si ráda poradit od zkušenějších, takže jsem byla připravená na to, že se budu při nastalých situacích radit s porodními asistentkami, případně doktory.

Ale porodní plán v žádném případě nezatracuji, mám kolem sebe i kamarádky, které by bez porodního plánu do porodnice ani nevkročily :) a i jejich důvody chápu. Takže? Jak to máte vy?

Pokud jste dočetla až sem, buďto o porodním plánu ještě přemýšlíte nebo jste rozhodnutá si jej sestavit. Zkusíme vám dát pár základních rad, jak se porodní plán píše, aby byl pro všechny strany co nejefektivnější, a vám nerozhodným třeba dáme pár tipů, co byste si mohla u porodu přát :). Tak pojďme na to.
 
Co se do porodního plánu píše?

Do porodního plánu byste měla napsat své preference a přání k porodu. Každá z nás by jistě chtěla bezbolestný a rychlý porod, to ale napsat do porodního plánu je celkem zbytečné, takže se budeme věnovat spíše přáním, která lze personálem porodnice splnit :). Pokud nebudete chtít nemožné, bude personál porodnice za porodní plán jistě raději, než za maminku, která nebude komunikovat vůbec.

Myslete na všechny varianty, které mohou nastat. Pokud budete mít připravena přání například pro případ porodu císařským řezem, budete určitě klidnější a nic vás ani v tomto případě neznejistí :).

Co do porodního plánu zapsat, a co je zbytečné, je dobré probrat například na předporodním kurzu (předporodní přípravě) v konkrétní porodnici. Zavolejte do porodnice, kde chcete rodit a zeptejte se na tuto možnost, případně na možnost soukromé konzultace s porodní asistentkou. Tyto informace vás v sestavování porodního plánu posunou o velký kus dopředu, protože získáte informace od zkušenějších. Zjistíte, jak se personál k porodním plánům staví a jak moc je ochotný vám vyjít vstříc.

Příklady celkem standardních přání v porodním plánu:
  • Ráda bych, aby se mnou bylo srozumitelně, pravdivě a vstřícně komunikováno vše, co se v danou chvíli se mnou děje a dít bude.
  • Přeji si, aby o mě během porodu pečovalo co nejméně zdravotníků (nejlépe 1 porodní asistentka, v nutném případě 1 lékař).
  • Nepřeji si dostat tišící léky.
  • Moc prosím o umožnění volného pohybu při první době porodní.
  • Přeji si přirozený porod bez jakýchkoli vnějších zásahů (vyvolávání porodu, umělé protržení vaku blan atd.).
  • Nepřeji si nástřih hráze.
  • Pupeční šňůru odstřihnout až po dotepání.
  • Miminku nedávat dudlíky, ani mléko z lahve.
  • apod.
     
Jak sestavit plán dobře?

O porodních plánech jsem si přečetla spoustu informací a musím říct, že nejsem zastáncem názorů, které radí, abyste psala porodní plán skoro jako seznam pokynů, protože personál porodnice se potom může vymlouvat na jistou benevolentnost ve vašem plánu. Stručnost v porodním plánu naprosto chápu. I té se lze ale držet a zároveň myslet na lidi, kteří porodní plán budou číst a budou se jím řídit. Myslete na to, že „karma je zdarma“, proto k porodnímu plánu a jeho čitatelům buďte pokorná, ohleduplná a zdvořilá. Jak budete zacházet vy s lidmi kolem sebe, tak budou zacházet oni s vámi :).

Jednou z hlavních zásad dobře sestaveného porodního plánu je stručnost a přehlednost. Čím kratší a výstižnější body, tím snáze se bude personálu porodnice v plánu orientovat.

Nejdříve si sepište vše, co byste u porodu chtěla nebo naopak nechtěla, klidně zmateně, přeházeně a potom, nejlépe s partnerem nebo s někým, kdo bude u porodu, proberte, jestli jste na nic nezapomněla a body následně chronologicky seřaďte.

Nejlepší řazení je podle porodních dob, ve kterých se každý snadno zorientuje:
  1. 1. doba porodní
  2. 2. doba porodní
  3. 3. doba porodní
  4. Péče o miminko (zahrnout můžete péči po porodu, i na oddělení šestinedělí)
Kdesi jsem si přečetla krásnou věc, a to, že v porodním plánu byste měla nechat i určitý prostor náhodě :), což je docela přesné. Nemůžete čekat, že půjde vše podle plánu, ale nesmíte se nechat rozhodit, musíte si být jistá, že jste udělala vše proto, abyste byla nachystaná, a to je to nejdůležitější.
 
Jak dosáhnout toho, aby se přání z plánu opravdu plnila?

Důležitou a NEDÍLNOU součástí porodního plánu je samozřejmě konzultace s personálem porodnice, ve které chcete miminko přivést na svět. Nejvhodnější je pro tuto diskuzi například předporodní kurz. Je možné, že se zde dozvíte některé informace, které jste dosud nevěděla, poznáte postupy porodníků a hlavně zjistíte, jak se k porodním plánům personál staví. Je totiž potřeba, abyste se cítila při porodu co nejlépe a měla kolem sebe ty správné lidi. Čím uvolněnější budete, tím lépe vše poběží, jako na drátkách.