Kojení věc veřejná

Nejsem ani bio matka, ani nejsem přesvědčená o tom, že by dítě mělo být krmeno umělým kojeneckým mlékem hned od porodnice jen proto, že si nechci zničit fazónu, ale na kojení jsem si vlastně udělala pořádně názor až po porodu.

 
Do té doby jsem nikoho nesoudila, protože jsem prostě nevěděla, jak to budu sama zvládat. Kolem sebe mám většinou maminy, které buď nekojily vůbec, nebo jen chvilku. Nikdy jsem se ale nepídila po tom, proč to tak měly, protože mi přisáté miminko na prsu přišlo jako velmi choulostivé a intimní téma, do kterého nemám co strkat nos. Jenže až se stanete maminkou sama, budete se divit, kolik lidí v okolí vaše prsa zajímají. Byla jsem první měsíce úplně zděšená tím, jak se mě na kojení ptají známí i neznámí, ženský i chlapi, a co hůř… všichni mají potřebu něco poradit.

Najednou se ve vašem okolí vynoří tolik odborníků na kojení, že se nebudete stačit otáčet. Nejdůležitější ale je, zůstat v klidu, vyslechnout si i ty nejstupidnější názory a vše odkývat :). Předejdete tak hádkám a udělat si to ve finále můžete po svém. Ale naslouchat se určitě vyplatí, třeba se náhodou dozvíte něco, co vám opravdu pomůže. Mějte otevřenou hlavu, ale berte všechny rady s rezervou. Každé miminko je jiné a každá maminka má svoje metody.

Pokud si s kojením nebudete vědět rady, můžete se samozřejmě zeptat ve svém okolí, ale lepší bude rada odborníků. Nejlepší jsou na tato témata rady přímo laktačních poradkyň, které jsou něco jako dobré víly kojení :).
Každopádně zůstávejte nad věcí a berte to s lehkostí, protože ať už s mateřským nebo umělým mlíčkem, miminko bude nejspokojenější, když bude spokojená a klidná maminka.

#zkusenost