Prvotní boje s kojením si nejspíš prožije každá maminka, na to se dopředu připravte, ale zásadní je trpělivost a psychická pohoda. Kolem mě se v porodnici motaly sestřičky a laktační poradkyně a já měla jedinou starost - hlavně, abych nestresovala sebe, ani malou, protože jak bych to jednou udělala, chtěla bych s kojením rovnou seknout. Všem vám, které máte nebo budete mít s kojením jakýkoli problém, chci říct, jen vytrvat a hlavně KLID. Jsou jen dvě možnosti - buď to půjde, nebo ne a ani při jedné z těchto možností se svět nezboří. Pokud vytrváte, určitě nebudete litovat, protože dáte svému drobečkovi po výživové stránce to nejlepší a tento pocit je skvělý, ale pokud jste zkusila všechno a prostě to nejde, dejte sobě i miminku čas a nestresujte se. Buď se to povede s časovým odstupem, nebo se to zkrátka nepovede, ale tohle z vás určitě neudělá špatnou mámu. V těhotenství můžete navštívit jeden z kurzů kojení. Například v Brně je tento kurz součástí předporodní přípravy. Já osobně jsem tuto část předporodního kurzu nestihla a kojím i bez něj, takže opět připomínám – hlavně klid :).
Co jsem používala ke kojení já, a co bych doporučila:
RICINUS COMMUNIS 5CH - tato homeopatika se používají v případě, kdy chcete laktaci zvýšit, ale POZOR, i v případě, kdy chcete laktaci zastavit. Ricinus communis v ředění 5CH jsou na podporu a v ředění 30CH právě na odstavení. Pro zvýšení laktace jsem používala 3x denně 5 kuliček RICINUS COMMUNIS 5CH. V lékárně vám doporučí správné dávkování, tak se hlavně řiďte pokyny lékárníků :). Tato homeopatika mi zabrala vždy dost rychle, do dvou, maximálně tří dnů jsem je vždy vysadila.
ČAJ PRO KOJÍCÍ MAMINKY- „kojících čajů“, jak jsem jim říkala, je na trhu velká spousta, já používala čaj od značky LEROS (BIO čaj s jestřabinou - oranžový obal) + jsem k němu vždy přidala čaj fenyklový, protože pitný režim je pro kojící maminku velmi důležitý. Čaj jsem si dělala do konvice v poměru 2 sáčky kojícího čaje a 1 sáček čaje fenyklového.
PURELAN - čistý lanolin na ošetření bolavých bradavek (funguje zázračně)
KOJÍCÍ POLŠTÁŘ - ten jsem používala více v těhotenství, ale při kojení se mi párkrát taky hodil
ODSÁVAČKA MLÉKA - nejdříve stačila jen manuální, ale postupem času jsem pořídila i automatickou. Měla jsem značku AVENT, ale hodně chvály je i na značku MEDELA. AVENT mě bavila více kvůli vzhledu a všemu příslušenství (kelímky na uchovávání mléka apod.).
KOJÍCÍ PODPRSENKA - tu jsem si sice pořídila, ale obešla bych se bez ní. Cvočky, které musíte odepnout, abyste se do košíčku dostala, jdou tak složitě odepínat, že jsem podprsenku stejně většinou shrnula. Osvědčily se mi sportovní podprsenky.
VLOŽKY DO PODPRSENKY - ty jsem používala hlavně v období, než se spotřeba mlíčka ustálila. Hned, jak se tělo s potřebou miminka dohodlo, vložky do podprsenky nebyly potřeba :).
Za mě jsou tohle všechny pomůcky, které jsem při kojení používala nebo ještě používám, ale existuje velká spousta všeho možného příslušenství. Při návštěvě jakéhokoli webu, který se věnuje kojení, najdete velkou spoustu pomůcek, o kterých jste dříve jistě ani neslyšeli, od kloboučků na bradavky až po kojící korále. Orientovat se ve všem nemusíte, ale buďte si jistá, že řešení existuje na každou i minimální nepohodlnost při kojení. Takže kojení je sice dřina, ale zvládnout se dá úplně v pohodě
:).