Fyzická příprava na porod

Jak řekla porodní asistentka, která vedla kurz předporodní přípravy, který jsme s manželem navštívili, POROD JE ZKOUŠKA FYZICKÝCH SIL. Když chcete dělat box a nechcete dostat na prvním zápase pořádnou nakládačku, budete holt muset trénovat. Stejné je to s porodem.

V prvních měsících těhotenství si tělo zvyká na všechny hormonální a jiné změny, takže na nějakou přípravu na porod může většina nastávajících maminek rovnou zapomenout. Například já jsem si mohla o nějaké přípravě nechat doslova jen zdát, protože jsem prospala celé první dva měsíce. Potom ale většinou přijde i probdělá část těhotenství, kdy přejdou nevolnosti a to je právě ten čas, kdy se začnete poohlížet po těhotenské módě, po různých vychytávkách pro těhotné apod.

Teď je nejlepší čas začít!

Pokud nemáte problémové nebo dokonce rizikové těhotenství, můžete dělat v podstatě cokoli, co jste dělala doteď (samozřejmě se vší opatrností a uzpůsobením vašemu stavu).

Já nejsem žádný sportovec, ale o to víc jsem se v těhotenství snažila, abych tělo opravdu na porod připravila. Pokud nechcete nebo si finančně nemůžete dovolit navštěvovat kurzy cvičení pro těhotné, na internetu nejdete velkou spoustu videí s cviky pro těhotné, a to nejen pro udržení fyzické kondice, ale v pozdější fázi těhotenství se vám určitě budou hodit i fígle maminek pro lepší snášení kontrakcí (úlevové polohy při kontrakcích apod.) nebo cviky pro uvolňování porodních cest. Já osobně jsem cvičila skoro každý den (vynechávala jsem samozřejmě dny, kdy mi nebylo dobře) podle fit maminek právě z youtube.com.

Cvičení pro mě bylo jen takovým zpestřením, ale co jsem zvládala opravdu každý den, tak byl cíl 10.000 kroků. Díky této denní metě začal náš pes moje těhotenství opravdu milovat. A nejen to, i já jsem se cítila dobře. Chůze totiž nemusí být nijak rychlá, tempo je jen a jen na vás a terén vyberete podle vaší aktuální formy.

Pokud jste větší sportovkyně, než jsem já (což se může velmi snadno stát :), nasaďte si samozřejmě vyšší laťku ;).

Každý porod jiný a držení se mých rad nemusí vůbec nic znamenat nejen pro vás, ostatní maminky, ale i pro můj případný další porod, ale když vím, jak nádherný a rychlý porod jsem měla já, musím se o svoje zkušenosti zkrátka podělit a říct vám, že existují i takové, které se porodu panicky bály, a i přesto porod zvládly a neodnesly si z něj trauma, ale naopak :).

Takže… vzhůru do toho! Když zkusíte vše, co jsem dělala já, určitě si neublížíte a třeba si z porodu taky odnesete jen krásné vzpomínky.

#zkusenost