
Náhléhmu úmrtí lze předejít pouze včasným zjištěním bezdeší miminka. Tedy odhalit ho dříve, než skutečně nastane. Máme velké štěstí, žijeme v době, kdy jsou přístroje na monitorování dechu dostupné pro všechny (dají se zapůjčit pouze na dobu nezbytně nutnou). Někdy stačí, když monitor dechu spustí alarm, miminko se probere z hlubokého spánku a dýchání se obnoví spontánně. V horším případě je potřeba ihned začít poskytovat první pomoc a zahájit resuscitaci. Ať už monitor dechu používáte či nikoli, níže uvádíme preventivní opatření, která by měl každý informovaný rodič dodržovat, aby minimalizoval riziko vzniku SIDS.
Je prokázáno, že kojení má kromě řady jiných pozitivních efektů také velký vliv na podporu imunitního systému dítěte. Z některých studií vyplývá, že má kojení rovněž znatelný vliv na snížení rizika výskytu SIDS u dětí během prvních 12 měsíců života. Jiné výzkumy toto tvrzení zcela jednoznačně nepotvrzují. Pokud je to jen trochu možné, je doporučeno, aby matky své děti kojily po dobou 12 měsíců a výhradně kojily po dobu alespoň prvních 6 měsíců.
Naprosto nejúčinnější prevencí je použití monitoru dechu, ideálně takového, který je certifikovaný jako zdravotnická pomůcka. Monitor dechu je monitorovací zařízení, které trvale detekuje dechové pohyby dítěte a při zaznamenání život ohrožujícího zpomalení, nepravidelnosti, zástavy či apnoické pauzy (bezdeší) spustí zvukový a optický alarm. Dokáže tak včas přivolat pomoc a tím ochrání život dítěte.