SIDS - prevence existuje!

Náhléhmu úmrtí lze předejít pouze včasným zjištěním bezdeší miminka. Tedy odhalit ho dříve, než skutečně nastane. Máme velké štěstí, žijeme v době, kdy jsou přístroje na monitorování dechu dostupné pro všechny (dají se zapůjčit pouze na dobu nezbytně nutnou). Někdy stačí, když monitor dechu spustí alarm, miminko se probere z hlubokého spánku a dýchání se obnoví spontánně. V horším případě je potřeba ihned začít poskytovat první pomoc a zahájit resuscitaci. Ať už monitor dechu používáte či nikoli, níže uvádíme preventivní opatření, která by měl každý informovaný rodič dodržovat, aby minimalizoval riziko vzniku SIDS.

1. Spánek na zádech

Nejdůležitějším bezpečnostním pravidlem a prevencí SIDS je ukládat děti ke spaní v poloze na zádech. Od roku 1994, kdy byla spuštěna kampaň "Back to Sleep” pro spaní dětí v poloze na zádech, se snížilo množství výskytu SIDS o 50%. Díky tomuto jednoduchému pravidlu se podařilo v minulém století ochránit život téměř 25 tisíc dětí. Je důležité vědět, že ani poloha na boku není pro kojence bezpečná, může se lehce překulit na bříško.Pokud z nějakého důvodu nemůžete ukládat dítě na záda a ukládáte ke spánku v poloze na boku, vysuňte mu ručičku, na které leží, dopředu, tím snížíte pravděpodobnost, že se přetočí na bříško.

 

2. Bezpečná postýlka 

Základem je dětská postýlka, která splňuje aktuální bezpečnostní předpisy. Matrace musí být pevná, dokonale vyplnit rám postýlky a měla by být povlečena do dobře upevněného prostěradla. Prostěradlo by nikdy nemělo být volné, přesahující apod., neboť hrozí, že se do něj dítě ve spánku zamotá. Doporučujeme okraje prostěradla zastrčit pod matraci.

Doporučuje se v postýlce nepoužívat polštáře, peřinky nebo jiné předměty jako hračky či plyšová zvířátka. Ideální je, když můžeme dítě do pokrývky přímo obléct (např. tzv. zavinovačka nebo spací pytel), tím mu zajistíme maximální bezpečí a zároveň pohodlný spánek v teple. Pokud používáte přikrývku, doporučujeme ukládat miminko do spodní části postýlky tak, že přesahující část přikrývky zastrčíte pod matraci(na té straně, kde má dítě nohy), tak aby přikrývka dosáhla jen na hrudník miminka. Děti do jednoho roku života by neměly spát v jedné posteli s rodiči, nebo na vodních postelích, na pohovce, a neměly by spát v ložním prádle či přikrývce z ovčího rouna. Dítě byste nikdy neměli podkládat nebo fixovat do určité polohy polohovacími klíny či polštářky. Kromě toho, že k tomu nejsou určeny, nezaručí, že dítě vydrží v poloze celou noc, naopak mohou být nebezpečné, když se dítě ve spánku otáčí nebo jinak pohybuje.

 

3. Přikrývka hlavy 

Dbejte na to, aby vaše dítě nemělo během spánku ničím zakrytou hlavu. Bylo zjištěno, že děti, které mají něčím zakrytou hlavičku, jsou mnohem více vystaveny riziku výskytu SIDS. V situacích, kdy například svítí slunce, nebo je v okolí příliš velký hluk apod., snažte se nezakrývat hlavu spícího děťátka polštářkem, kloboukem, plenou apod. Jakákoliv podobná zábrana vytváří uzavřený prostor, ve kterém se může hromadit vydechovaný vzduch s nedostatečným množstvím kyslíku, který pak obklopuje tvář dítěte a může vést k SIDS nebo udušení.

 

4. Společné avšak bezpečné spaní

Jakkoliv je to lákavé, nebo jakkoliv by se to vašemu děťátku líbilo, snažte se nebrat své dítě k sobě na noc do postele. Platí to obzvlášť pro děti do 12 měsíců věku, nebo pro děti předčasně narozené a s nízkou porodní hmotností. Je naprosto v pořádku vzít si k sobě do postele děťátko na krmení nebo mazlení, ale když je čas pro spánek, dítě by mělo spát ve své vlastní, bezpečné postýlce, ideálně ve vaší ložnici. Jedním z důvodů, proč je společné spaní pro malé děti tak nebezpečné, je přítomnost velkého množství lůžkovin (peřiny, polštáře) a také nebezpečí zalehnutí dítěte dospělým, zejména pokud je extrémně unavený nebo pod vlivem sedativ, léků proti nespavosti apod. Nemluvě o případech, kdy rodiče v posteli kouří, nebo jsou pod vlivem drog.


Dosavadní průzkumy ukazují, že zatímco sdílení postele několikanásobně zvyšuje riziko úmrtí dítěte, sdílení místnosti naopak snižuje riziko výskytu SIDS. Proto je tolik důležité, aby do šesti měsíců věku vaše dítě spalo ve stejné místnosti ve své vlastní postýlce vedle té vaší. Dítěti to poskytne pocit bezpečí a vám oběma dostatečně intimní blízkost. Máte také možnost děťátko nakojit nebo jej pochovat, kdykoliv to potřebuje.

 

5. Dudlíky / Šidítka 

Některé průzkumy naznačují, že riziko výskytu SIDS je možné snížit, když dítěti dáme na spaní dudlík. Zatím není zcela jasné, co přesně způsobuje fakt, že přítomnost dudlíku přispívá k bezpečnějšímu spánku dětí. Jedním z vysvětlení je možnost, že pokud má dítě v ústech dudlík, má menší potřebu se ve spánku otáčet na bříško. Je jednoduše klidnější.

Druhým vysvětlením je, že fyziologický proces sání dudlíku udržuje polohu jazyka v pevné, vzpřímené poloze, která umožňuje volný průchod vzduchu ústní a nosní dutinou. Sací reflex, který je spouštěn přítomností dudlíku v ústech, může bránit dítěti v přechodu do velmi hlubokých fází spánku. Tento fakt sice snižuje riziko výskytu SIDS, ale podle některých lékařů je tím narušen přirozený spánek dítěte. Není to však pravidlo a zcela běžně dochází k tomu, že když dítě upadne do hluboké fáze spánku, dudlík mu z pusinky vypadne. Používání dudlíku má své odpůrce i příznivce, vždy je potřeba použít zdravý rozum a reagovat na potřeby miminka. Sami zvažte používání dudlíku. 

Při používání dudlíku pamatujte, že:
  • by měl být používán při ukládání miminka ke spánku.
  • by měl být dítěti nabídnut, nikoli nucen.
  • pokud dítěti po usnutí vypadne, neměl by být vracen zpět do úst.
  • by neměl být namáčen do sladkých tekutin nebo potravin.
  • je potřeba jej pravidelně vyvařovat a dobře skladovat.
  • u kojených dětí se doporučuje počkat se zavedením po dovršení 1. měsíce věku, aby nedošlo k narušení začátku kojení. 
 

6. Kouření 

U dětí, jejichž matky v těhotenství kouřily, je riziko výskytu SIDS podstatně větší než u ostatních dětí. Stejně tak vystavování dětí pasivnímu kouření v přítomnost rodičů či jiných dospělých přispívá ke stejnému efektu. Studie prokazují, že přítomnost každého dalšího kuřáka v domácnosti přispívá k riziku výskytu SIDS. Studie také upozorňují na tzv. „kouření z třetí ruky”, kdy dítě přichází do styku s kouřem zachyceným v oblečení, v bytě apod. Na vině je nikotin, který má ve zvýšeném množství tlumivý účinek na dýchací soustavu člověka. Pro děti je velmi důležité, aby pobývaly v prostředí, které je naprosto a zcela nekuřácké.
 

7. Teplota pro spánek 

Děti by měly vždy spát v dostatečně vyhřáté místnosti, ale nikdy v přehřáté! Měly by být oblékány přiměřeně okolní teplotě a nesmí jevit známky přehřátí jako jsou pocení, horká kůže, zarudlé tvářičky atp.. Děti, které se přehřívají, mnohem častěji upadají do hlubokých fází spánku, ze kterých je někdy těžké je probudit. Udržujte teplotu v místnosti pokud možno co nejpříjemnější pro člověka, který je lehce oblečen, a dítě také příliš neoblékejte. Ideální je používání  zavinovaček nebo spacích pytlů, miminko je v teple a bezpečí.
Doporučená teplota pro spánek dítěte se pohybuje mezi 16-20 stupni Celsia.
 

8. Péče v těhotenství 

Na zdraví dítěte a míru rizika výskytu SIDS má vliv také vaše těhotenství. Proto je tolik důležitá pravidelná lékařská kontrola, zdravá a pravidelná strava, abstinence (alkohol, kouření, drogy), pohyb a v neposlední řadě Vaše psychická pohoda.

 

9. Kojení 

Je prokázáno, že kojení má kromě řady jiných pozitivních efektů také velký vliv na podporu imunitního systému dítěte. Z některých studií vyplývá, že má kojení rovněž znatelný vliv na snížení rizika výskytu SIDS u dětí během prvních 12 měsíců života. Jiné výzkumy toto tvrzení zcela jednoznačně nepotvrzují. Pokud je to jen trochu možné, je doporučeno, aby matky své děti kojily po dobou 12 měsíců a výhradně kojily po dobu alespoň prvních 6 měsíců.
 

10. Použití monitoru dechu

Naprosto nejúčinnější prevencí je použití monitoru dechu, ideálně takového, který je certifikovaný jako zdravotnická pomůcka. Monitor dechu je monitorovací zařízení, které trvale detekuje dechové pohyby dítěte a při zaznamenání život ohrožujícího zpomalení, nepravidelnosti, zástavy či apnoické pauzy (bezdeší) spustí zvukový a optický alarm. Dokáže tak včas přivolat pomoc a tím ochrání život dítěte.