SIDS - Syndrom náhlého úmrtí kojence

Vše, co potřebujete vědět o syndromu náhlého úmrtí kojenců, od těch nejpovolanějších...  

VŠE
Vaše příběhy
O SIDS
Názory lékařů

MUDr. Martin Sedlák, Ph.D. - náhlé úmrtí kojence

MUDr. Martin Sedlák, Ph.D. - náhlé úmrtí kojence

Suddden Infant Death Syndrom - SIDS  Je to horší než strašné: Miminko prospívá, je čilé, přibývá na váze, začíná se smát.…

Více

SIDS - prevence existuje!

 SIDS - prevence existuje!

Náhléhmu úmrtí lze předejít pouze včasným zjištěním bezdeší miminka. Tedy odhalit ho dříve, než skutečně nastane. Máme velké…

Více

SIDS - kdo je ohrožen

Syndrom náhlého úmrtí kojenců postihuje i naprosto zdravé děti do jednoho roku věku. K úmrtí dítěte dochází náhle během spánku…

Více

Co znamená SIDS?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS = Sudden Infant Death Syndrom) je pojem, který označuje náhlé neočekávané úmrtí kojenců do jednoho…

Více

Jak a kdy je určena diagnóza SIDS

Jak a kdy je určena diagnóza SIDS

Náhlá úmrtí kojenců (SIDS) zůstávají nadále nepředvídatelnou tragédií, která nemá vysvětlení a je stále otázkou, do jaké…

Více

Syndrom náhlého úmrtí - jak se zorientovat v pojmech

Syndrom náhlého úmrtí - jak se zorientovat v pojmech

Ve světě se používá hned několik zkratek pro diagnózy náhlého úmrtí. Tento článek přináší jejich přehled a vysvětlení, pro…

Více

Petr Horký

Petr Horký

Ještě než se nám narodily děti, když byla manželka Jana těhotná, povídal jsem si s kamarádem, v tu dobu už zkušeným otcem, o tom co mne…

Více

Bezpečný spánek miminka - co můžete udělat lépe?

Bezpečný spánek miminka - co můžete udělat lépe?

Ani díky dlouholetým výzkumným snahám lékařů a dalších odborníků není v současnosti možno určit, kterých dětí se…

Více

SIDS - důvody vzniku a rizikové faktory

Důvody výskytu SIDS bohužel stále zůstávají záhadou. Prvotní příčina SIDS není přesně určena, může se jednat o postižení…

Více

Pediatr MUDr. Jan Radina o SIDS

Pediatr MUDr. Jan Radina o SIDS

Co je SIDS a kdy se vyskytuje? SIDS se typicky popisuje u dětí do 12 měsíců. U starších dětí se většinou příčina úmrtí…

Více

SIDS - příčina smrti neznámá

SIDS - příčina smrti neznámá

Maminka uloží zdravého kojence do postýlky, a když k němu znovu přijde, dítě je mrtvé. Zemřelo ve spánku, v úplném klidu, bez známek…

Více

Daniela Hnídková

Daniela Hnídková

Nějak rychle mi utekl kus života mezi 35 a 40-ti lety. Najednou jsem pocítila nutkavou potřebu být matkou a dát svému životu jiný rozměr a…

Více

Lucie Hlávková

Lucie Hlávková

Před 5 lety se nám narodila holčička a o 2,5 roku později také vysněný chlapeček. Jako zdravotník vím, jaká zdravotní rizika mohou u…

Více

Co znamená SIDS?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS = Sudden Infant Death Syndrom) je pojem, který označuje náhlé úmrtí kojenců do jednoho roku života, které není možné předvídat na základě zdravotního stavu a které i po provedení pitvy, důkladném ohledání místa úmrtí i důkladném prozkoumání lékařské dokumentace dítěte zůstává nevysvětleno.

SIDS zůstává jednou z hlavních příčin úmrtí dětí ve vyspělých zemích a spolu s jinými nevysvětlitelnými úmrtími se vyskytuje u 1 ze 3000 dětí. V roce 2011 byl SIDS jedním ze tří hlavních důvodů úmrtí novorozenců v USA. K úmrtí nejčastěji docházelo ve věku od 2 do 4 měsíců věku. SIDS se vyskytuje nezávisle na rase, socio-ekonomické situaci, náboženství či národnosti.

SIDS má obvykle tyto typické rysy:

  • K úmrtí dochází velmi náhle, řádově hodiny od uložení dítěte ke spánku.
  • Pro SIDS je velmi typické, že dítě nepláče, nekřičí.
  • Dítě se před událostí většinou projevuje jako zcela zdravé, dobře živené a celkově se zdá, že se cítí dobře. Pravdou je, že není neobvyklé, když se před SIDS zaznamená výskyt symptomů typických u virových nákaz, zejména horních cest dýchacích a zažívacího ústrojí.
 

SIDS - kdo je ohrožen

Syndrom náhlého úmrtí kojenců postihuje i naprosto zdravé děti, které nemají žádné zdravotní potíže, po uložení ke spánku, přičemž není možné vypátrat žádné vnější zavinění nebo způsobení smrti.

Nejrizikovější skupinou jsou děti ve věku mezi 3-4 a 8-9 měsíci. S přibývajícím věkem riziko vzniku SIDS klesá. Chlapečky postihuje syndrom častěji než děvčátka.

V zemích s dobrou lékařskou péčí je SIDS nejčastější příčinou úmrtí kojenců. Jen v České republice umírá na SIDS okolo 30 dětí ročně. Vzhledem k tomu, že příčina nemoci není známa, ohroženy jsou všechny děti do jednoho roku života.

 

SIDS - důvody vzniku a rizikové faktory

Důvody, které k SIDS vedou, zůstávají prozatím záhadou. Je však jisté, že SIDS není způsobena udušením, poruchou imunity, dávením, nebo jiným onemocněním jako je nachlazení nebo jiné infekce.

Na vzniku se podílí více rizikových faktorů. Mezi ně patří:

  • Měkké, polstrované, nebo plyšové předměty, které mohou nějakým způsobem blokovat dýchací cesty dítěte a způsobit tak udušení (hračky, ručníky, klíny, polohovadla, nárazníky, klobouky, atd.).
  • Nejrizikovější je přitom spánek v poloze na bříšku, kdy dochází až k 80 % úmrtí. Postihuje děti v kojeneckém věku (tj. do 1 roku).
  • Kouření matky
  • Nižší porodní hmotnost (nedonošené děti, dvojčata apod.).
  • Jakékoli ztížení dýchání kojenců se může projevit jako rizikový faktor - např. přehřátí dítěte, překážky v dýchacích cestách atd.
  • Také každé oslabení dětského organismu (infekční choroby, horečky, zvracení) a zejména nemoci dýchacích cest zvyšují riziko SIDS.
 

SIDS - možnosti prevence

I přes dlouholetý výzkum a snahu lékařů doposud nebyly zjištěny příčiny, které SIDS způsobují. Proto spolehlivé preventivní prostředky de facto nemůžeme určit. Pokud se vyhneme rizikovým faktorům, které jsme zde uvedli, riziko SIDS se částečně sníží. Rodiče také mohou snížit pravděpodobnost výskytu SIDS u svého potomka vlastní správnou životosprávou a vytvořením příjemného a zdravého prostředí pro dítě.

Jedinou skutečně účinnou obranou proti SIDS zůstává eliminovat následky. Nejjednodušší a skutečně účinný způsob je pořízení přístroje na kontrolu dechu.