SIDS se typicky popisuje u dětí do 12 měsíců. U starších dětí se většinou příčina úmrtí zjistí.
Jaká je pravděpodobnost, že se SIDS vyskytne?
V medicíně nelze (téměř) nic říci 100%. Natož k tak nejasnému a složitému poblému, jako je SIDS. Existují ale rizikové faktory, kterých se můžete vyvarovat a jejich odstranění je jednoduché - nekuřte, dávejte děti spát na zádech, nepřetápějte v místnosti, kde se spí, pokud to jde, tak své dítě kojte, nedávejte dítě na příliš měkkou podložku... Jinak riziko SIDS v ČR je kolem 0,2 promile všech živě narozených (tedy cca 20 dětí ze 100 000).
Doporučujete použití monitoru dechu?
Monitor dechu rozhodně podporuji především pro rizikové děti - nedonošené děti, děti v jejichž rodině se vyskytl SIDS, děti s vrozenou vadou mozku a srdce. Největší riziko SIDS je do 6 měsíců, pak velmi klesá. Osobně rozhodně doporučuji alespoň do 6 měsíců věku dítěte.
Jak podstatné je spaní na bříšku?
Spaní na břiše je nejdůležitější v nejrannějším věku (max. riziko SIDS je mezi 2. - 6. měsícem). Pokud se dítě točí samo na bříško, tak je natolik vyspělé, že mu to nevadí a můžete mu ponechat svobodu (zvlášť, pokud používáte monitor dechu). Existují speciální situace, kdy se povolují vyjjímky a děti na bříšku spí. Doporučovat spaní na boku není vhodné. Co se týká vliv polohy dítěte funkčnost monitoru, tak nemá poloha vliv (kromě situace, kdy dítě leží mimo detekční zonu senzorových podložek).
Existují rizikové skupiny rodičů?
Ano - kuřáci a nezletilé matky.
Co dělat, když uprostřed noci spustí monitor dechu alarm?
1. Zhodnoťte barvu dítěte, dýchání, poslechněte srdce.
2. Pokud byl alarm oprávněný a dítě nejeví známky života, odsajte dýchací cesty a zahajte resuscitaci.
3. Volejte RZP 155 a pokračujte v resuscitaci do doby, než přijedou odborníci.
4. Pokud je dítě vpořádku, nechte si překontrolovat monitor.
Záznam chatu z úterý 3. listopadu 2009 během vysílání pořadu Sama doma.