Lze nahradit použití přístroje na sledování dechu přímou rodičovskou kontrolou?

Lze nahradit použití přístroje na sledování dechu přímou rodičovskou kontrolou?

Většina rodičů dělá všechno proto, aby svým dětem dávala to nejlepší. Starají se o miminka s velkou láskou a péčí, ale ani ta nejstarostlivější máma nemůže děťátko ohlídat 24 hodin denně.

Případy selhání dechu u malých dětí byly v dřívější době dost časté. Nyní postoupila lékařská věda o veliký krok dopředu, přesto ale stále nedokáže s určitostí říct, jaké faktory jsou pro syndrom náhlého úmrtí rozhodující. Je velmi pravděpodobné, že tento syndrom způsobuje určitá kombinace více faktorů. Přesnou kombinaci lze zjistit jen velmi obtížně a pravděpodobně až po desítkách let lékařských výzkumů, které jsou ještě před námi.  
Příčiny nejasné

Pokud neznáme přesné příčiny tohoto jevu, můžeme pro ochranu našich dětí vůbec něco udělat? Odpověď zní - samozřejmě ano.
 

První důležitou věcí zůstává zodpovědný přístup k vlastnímu zdravotnímu stavu obou rodičů, případně ostatních členů domácnosti či lidí, kteří se pohybují v bezprostřední blízkosti miminka (sourozenci, prarodiče, atd.). Dalším důležitým faktorem je dobře větrané, zdravotně nezávadné prostředí bez škodlivin, toxických látek a nikotinového kouře. Zejména matky plně kojených dětí by se měly vyvarovat konzumace většího množství alkoholu a nekouřit.
 

Je téměř nezbytné zajistit dítěti vlastní prostor na spaní. Hned z několika důvodů není vhodné, když dítě spí ve společné posteli s rodiči. Hrozí, že dítě přilehnete, může se dostat do spáry mezi matracemi nebo mezery u zdi. Ani vaše matrace není pravděpodobně pro dítě vhodná. I v případech vícečetného těhotenství se doporučuje, aby každé miminko mělo vlastní kolíbku či postýlku. Tato skutečnost umožní využití přístroje k monitoringu dechu dítěte. Kontrolovat dítěte každých pár minut i v nočních hodinách je totiž nejen nereálné, ale mohlo by navíc vést ke zbytečnému vyčerpání a stresu pečující osoby. Tato skutečnost se poté může negativně projevit v zajištění klidné a vyrovnané péče o dítě.

 

Výskyt SIDS

Pravděpodobnost výskytu SIDS lze také snížit eliminací rizikových faktorů ZDE (prolink). Popsané zásady jsou výsledkem lékařských studií a pozorování a jejich vliv na snížení projevů SIDS se zakládá na vědeckých základech. Bohužel ani jejich striktním dodržováním nelze výskyt SIDS vyloučit úplně.
 

Zásadní mezník v historii SIDS představují přístroje pro monitorování dechu, které jsou schopny s vysokou citlivostí monitorovat dech dítěte a jeho pravidelnost. Dokáží v každou denní i noční hodinu kontrolovat dech dítěte i jeho pravidelnost a v případě nebezpečí spustí zvukový i vizuální alarm. Při zástavě dechu se jedná především o boj s časem a s použitím přístroje je čas většinou na vaší straně. Správná intervence není vůbec složitá, mnohdy stačí dítě probudit, v horším případě poskytnout umělé dýchání a začít s oživováním ZDE (prolink). Nejdůležitějším faktorem je tedy jednoznačně včasné odhalení výskytu SIDS. V tomto ohledu jsou přístroje nenahraditelným pomocníkem na odborných pracovištích i v domácnostech.
 

Spoléhat na nepřetržitou kontrolu ze strany rodiče je vyloženě hazardováním s životem dítěte. Lze doporučit koupi nebo výpůjčku přístroje na sledování dechu kojence. Přístroj, v případě potřeby, monitoruje dech dítěte 24 hodin denně.