Jak funguje monitor dechu?

Monitor dechu trvale detekuje dechové pohyby dítěte. Jestliže zaznamená život ohrožující zpomalení, nepravidelnosti, zástavy či apnoické pauzy (bezdeší), spustí zvukový a optický alarm. Dokáže tak včas přivolat pomoc a tím ochrání život dítěte.


POZOR : Monitor dechu pouze upozorní v případě zástavy dechu miminka, poskytnout první pomoc a obnovit dýchání miminka musí samotní rodiče!
 

Monitor dechu je velmi citlivé zařízení, které snímá dechové pohyby miminka (pohyby bříška a hrudníčku během dýchání). I takto minimální pohyb může být detekován díky využití principu piezoelektrického jevu. Ve snímací podložce jsou umístěny krystalky, které při stlačování generují slabé elektrické napětí. Toto napětí je následně zesíleno a vyhodnoceno kontrolní jednotkou.


Bezkontaktní monitor dechu 
Jedná se o nejrozšířenější a nejoblíbenější typ monitoru dechu. Sestává se z jedné nebo více senzorových podložek, kontrolní jednotky a propojovacího kabelu. Senzorové podložky se pokládají pod matraci, na rošt postýlky, a nejsou tak v přímém kontaktu s miminkem, ani ho nijak neomezují v pohybu.

Pro nejmenší děti, které ještě nelezou a v postýlce se v noci nepohybují, stačí použít jednu senzorovou podložku. Druhou podložku pak můžete mít umístěnou například v kolébce, ve venkovním kočárku ( za předpokladu, že miminko spinká ve stojícím kočárku, za jízdy bohužel žádný monitor dechu nefunguje), v postýlce na chalupě apod. a přenášet pouze kontrolní jednotku. Jakmile se děti začnou v postýlce pohybovat a lézt, je potřeba použít obě podložky, aby snímaly celou plochu postýlky.
 
Monitor dechu na plenku
Je obvykle malý, přenosný přístroj, který se připíná dítěti na plenku. Tam registruje dechové pohyby dítěte a spouští alarm v případě, že zaregistruje život ohrožující zpomalení, nepravidelnost nebo přímo zástavu dechu. Některá zařízení před spuštěním alarmu spouští vibrační stimulaci, která má podnítit dítě k tomu, aby znovu začalo dýchat.